Stiefel Tabula Hungariae Lazarus (1528)

Ajánlataink a termékre

 

Stiefel Tabula Hungariae Lazarus (1528)

27 100 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
mindentudasboltja.hu
Termékleírás
Méret 66 x 88
Gyártó Stiefel
Kivitel keretezett

Hibát talált a leírásban vagy az adatlapon? Jelezze nekünk!

Szállítási idő 2-3 hét. A Tabula Hungariae Magyarország első fennmaradt nyomtatott térképe, amelyet a magyar Lázár deák készített 1528-ban.

A Tabula Hungariae Magyarország első fennmaradt nyomtatott térképe, amelyet a magyar Lázár deák készített 1528-ban. A térképetA világ emlékezete programnemzetközi tanácsadó bizottsága javaslatára az UNESCO 2007. június 19-én felvette a világ dokumentumokban őrzött örökségeinek listájára. A körülbelül 85 x 65 centiméteres térkép a 16. század első fele Magyar Királyságának állapotát és településszerkezetét mutatja be, külön színekkel jelölve a törökök által addig elfoglalt délvidéki területeket. Tekintettel arra, hogy határon kívül csak déli területeket ábrázol, készítésének célja a török elleni felkészülés, a végvárrendszer bemutatása lehetett. Részletességére jellemző, hogy az ábrázolt települések egy része eltűnt a törökökkel vívott harcok során, illetve a hódoltság idején. A térkép a középkori Magyar Királyság területét foglalja magában, a balkáni melléktartományokkal együtt. Az egyes helyek közötti távolságot, ábráik körjeleit körzőbe fogva az alsó szegélyen szerkesztett mérföldskálán lehet kimérni. Földrajzi fokhálózat nincs a lapon. A térképet a tengerpart és más részek fekvése alapján az óramutató járásával ellenkező irányban mintegy 45-90°-kal elforgatták, délnyugat-északkeleti fekvésű. Legfőbb értéke a települések ábrázolása, amelyek ábrái részint jelképek, részint látkép jellegűek. A mintegy 1400 földrajzi név eredeti formában íródott. Ebből 1270 a településnév, amelyekből 356 esik a mai Magyarország területére. A történelem régebbi eseményeit ábrák, csataképek és feliratok jelzik, az 1526-os törökdúlás területét pontsor mutatja. Alul latin és német nyelvű országleírás olvasható. A térkép további érdekessége, hogy a kor ábrázolásaihoz képest többé-kevésbé mérethelyes térképen a Balkán-térséget összenyomták, hogy elférjen rajta a díszes felirat, illetve a Magyar Királyság címere. Az I. Ferdinánd-féle címerben Albrecht Dürer címerképét ismerhetjük fel. (Wikipedia) Keretezés típusát kiválaszthatja a változatok menüpontban.
Fakeretes változat:
Neves európai gyártók csúcsminőségű, masszív, tartós, felületkezelt trópusi fakeretét használjuk fel.
Választható színek: natúr, cseresznye, mahagóni, sötétbarna.

Fémkeretes változat:
Modern irodákba ajánlott a tartós, jó minőségű alukeretünk. Kereteinket az alábbi képen tekintheti meg:


Galéria

Vélemények
Kérdezz felelek

Oldalainkon a partnereink által szolgáltatott információk és árak tájékoztató jellegűek, melyek esetlegesen tartalmazhatnak téves információkat. A képek csak tájékoztató jellegűek és tartalmazhatnak tartozékokat, amelyek nem szerepelnek az alapcsomagban. A termékinformációk (kép, leírás vagy ár) előzetes értesítés nélkül megváltozhatnak. Az esetleges hibákért, elírásokért az Árukereső nem felel.